Založ si blog

A opäť kršiaky . . . pokračovanie

S kršiakmi rybožravými alebo inak aj morskými orlami, som sa rozlúčila, keď sa v hniezde v Lotyšsku  vyliahlo prvé mláďa. Bolo to koncom mája. Postupne sa vyliahli ďalšie malé kršiačiky, bez problémov vyrástli, vyleteli z hniezda a dnes sú samostatne fungujúcimi jednotkami. Znamená to, že lietajú a lovia bez obmedzenia a v hniezde sa občas stretnú pri spoločnom stolovaní. Tri mláďatá dostali krkolomné mená a krúžky na nohy, takže budú ľahko identifikovateľné. Zrejme odletia koncom augusta a o tri, štyri roky sa vrátia, ak prežijú.  

http://pontu.eenet.ee/player/zivju-erglis.html       

  

Estónski ochranári v  dvoch sledovaných hniezdach to mali pestrejšie, ale v žiadnom hniezde to nedopadlo celkom ideálne. Skôr smutne.

Do prvého hniezda v  Estónsku po minulom roku sa vrátil  jeho pán Madis, ktorý mal dve družky, novú samicu Oxanu, ktorá mu zniesla aj vajce a družku z minulého roku Piret. Aj keď si Piret vybojovala miesto po boku Madisa, mláďatá spolu nemali a hniezdo je prázdne viac ako mesiac. O týchto aktéroch nemajú ochranári žiadne správy. Občas sa v hniezde objavia rôzne zvieratká, kuna, malé vtáčiky. Kršiaky však nie, a tak hniezdo zarastá burinou.

http://pontu.eenet.ee/player/kalakotkas.html

 

V hniezde, ktoré je sledované tento rok po prvý raz,   usalašil sa samec Ilmar a k nemu pribudla samica Irma.  Tá zniesla vajcia asi tri týždne po samici v Lotyšsku. Vzorne sa starali o tri mladé. Dve silné mláďatá zatiaľ ešte nelietajú a to tretie, najmenšie, zomrelo pred dvomi dňami. Ešte je stále v hniezde, som zvedavá, čo urobia rodičia s jeho telíčkom.

Pár slov k uhynutému mláďaťu.  Vyliahlo sa ako posledné, bola to samička a dostala meno Kaari. Bola malá a slabá a staršie dve ju utláčali.  Ale v rámci možností bojovala o prežitie, rástla a zdalo sa, že postupne dobehne dve predchádzajúce. Asi pred 10 dňami v Estónsku sa ochladilo a dlhšie pršalo, po tejto epizóde akoby mláďa ochorelo, bolo apatické a  dostávalo sa mu málo potravy.  Postupne sa pozviechalo, začalo bojovať o potravu a bolo čulejšie.  Potom znovu pršalo, znovu apatia a koniec. Nemalo šancu prežiť. Nepochybujem, že tie dve ďalšie mláďatá čo nevidieť vyletia z hniezda.  Sú veľké a mocné, a keď príde čas, odletia s ostatnými.

http://pontu.eenet.ee/player/kalakotkas2.html

 

  

Ja budem čakať na ďalšiu sezónu a na nový život v hniezdach týchto krásnych dravcov. Mnohí z nás, čo sme sa stretli s kršiakmi, navždy sme si ich zamilovali.


 

 

 

Symbolická fotografia z hniezda kršiakov v Estónsku z 12.9.2013 

Otec Ilmar a dve „dcéry“. Kenno po ľavom boku, plná síl a večne hladná, Kaari napravo, ticho ležiaca v hniezde od 2. augusta 2013, už zmenená na beztvarú hmotu, ale so zachovaným  krúžkom na nohe DK. Tretie mláďa, prvorodený „syn“ Kaido, najsilnejšie mláďa, sa vybral na cestu  do Afriky sám, bez rodiny,  už 8.septembra 2013.

Fotografia prevzatá z fóra http://www.looduskalender.ee/

 

Koniec sezóny kršiakov

Sezóna  Nest EstLat project, sledovanie hniezd kršiakov rybožravých na  internetových stránkach Looduskalender, sa skončila  v piatok, 13. septembra 2013.  

V tento deň z hniezda v Estónsku odleteli posledné kršiaky, otec Ilmar s mláďaťom-samičkou Kenno. Matka Irma, tá začala migráciu prvá, už 22.augusta 2013, po nej nasledoval syn Kaido.

V Lotyšsku, kde sa mláďatá narodili asi o dva týždne skôr, začali s migráciou 9.augusta 2013. Prvá odletela samica Ulla  so synom Greyom. Po nich, 23.augusta 2013, odletel otec Uldis s mláďatami-samičkami Blacky Tinou .

 

Poznámka na záver:

Po tom, čo samice predčasne opustili hniezdo, nechali celu záťaž starostlivosti o mláďatá na samčekov. Títo učili mláďatá všetkému užitočnému, čo budú potrebovať v ďalšom živote a samozrejme, zabezpečovali im ryby až do posledného dňa odletu. Je to zaujímavé, pretože k tým užitočným veciam patrí aj naučiť mláďatá loviť ryby a napriek tomu im tie ryby nosili do hniezda prakticky až kým nezačali migráciu. V tomto boli Ilmar aj Uldis vzornými rodičmi. Škoda, že tak to nie je zariadené aj v živote ľudí.:-)

 

 


Keď veci idú ako majú . . .

09.06.2013

Povodne boli a budú. Tá súčasná na Dunaji mala niekoľko naj. Najvyššia hladina Dunaja, najväčší prietok, atď. Ale aj niečo pozitívne, napáchala asi najmenšie škody a nemala žiadne obete viac »

A opäť kršiaky . . .

11.05.2013

Zastávam názor, že ak človek "nemá" čo povedať, tak je lepšie mlčať. Na druhej strane mlčať takmer rok je dosť dlhý čas na to, aby človek sproboval, či celkom neonemel. Tak som sa pustila viac »

Keď moc si myslí, že rozkáže vetru, dažďu. . .

01.09.2012

Centrálne oslavy SNP v Banskej Bystrici vďaka kultúrnej vložke čestnej stráže mali príchuť škandálu. Včerajšia večerná oslava 20. výročia prijatia Ústavy, vysielaná v priamom prenose viac »

Horst Seehofer

Seehofer zopakoval, že nehodlá v spore s Merkelovou ustúpiť

23.06.2018 20:27

Predsedníčka koaličnej SPD varovala, že sa Seehofer vydal na cestu "k nemeckému brexitu".

Sebastian Kurz

Rakúsky kancelár pohrozil obnovením kontrol na hranici s Talianskom

23.06.2018 19:52

Kurz varoval po rokovaní, že pokiaľ by Nemecko začalo vracať nelegálnych migrantov zo svojich hraníc, pristúpili by k takémuto kroku aj iné európske krajiny.

Robert Fico, premiér, milión eur, odmena

Fico vrátil ponúkaný milión späť do banky, vláda jeho návrh neschválila

23.06.2018 19:22

Peter Pellegrini napriek tomu hovorí, že ponúkaná suma naďalej platí.

Kalište, pietny akt, Peter Gajdoš, spomienka, vojna

Minister Gajdoš si uctil pamiatku obetí vypálenej obce Kalište

23.06.2018 18:57

Na pietnom akte sa zúčastnil aj predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini.

petra

Leť, ptáku, leť!

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 43116x
Priemerná čítanosť článkov: 8623x

Autori blogu

Kategórie

  • Žiadne kategórie